Materiał Partnera

Laboratorium
zmysłów

Jak działają zmysły?

Zobaczcie jak działają nasze oczy i uszy, jak odczuwamy smak i zapach oraz skąd wiemy co dotykamy?

Zmysł wzroku

Dzięki temu zmysłowi możemy podziwiać świat, oglądać bajki i czytać książki. Ale zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje i co tak naprawdę dzieje się w oku, gdy patrzymy na jakiś przedmiot?

W tej sekcji dowiecie się między innymi dlaczego niektórzy z nas muszą nosić okulary i poznacie strukturę budowy oka. Spójrzcie sami!

Zmysł słuchu

Ciiii… słyszycie? A wiecie, że nasze uszy pracują nawet gdy śpimy? Dokładnie tak – narząd słuchu jest jedynym, funkcjonującym przed 24 godziny na dobę.

Choć ludzie nie potrafią tak jak zwierzęta skierować uszu w stronę źródła dźwięku, niektórzy z nas posiadają talent ruszania uszami. Jak to możliwe? Posłuchajcie…

Zmysł węchu

Okazuje się, że nic nie potrafi przywołać wspomnień i emocji tak, jak ukochany zapach. Szarlotka z cynamonem, świeże truskawki i skoszona trawa…

I choć najlepszymi „wąchaczami” na świecie są psiaki, my – ludzie również radzimy sobie nieźle. Zwłaszcza, że możemy nasz nos ćwiczyć i uczyć się rozpoznawać zapachy. Naprawdę!

Zmysł dotyku

Zastanawialiście się skąd nasze ciało wie, że dotykamy czegoś przyjemnego, lub przeciwnie – niebezpiecznego, przed czym musi nas ostrzec?

Najwięcej zakończeń nerwowych znajduje się w opuszkach palców, co sprawia, że są one najbardziej wrażliwe na dotyk. Nie oznacza to jednak, że tylko w ten sposób możemy poznawać otaczający nas świat. Jak działa zmysł dotyku? Dowiedzcie się więcej!

Zmysł smaku

Ulubiony smak? Pewnie, że czekolada! A wiecie jak to się dzieje, że po wzięciu kawałka do ust uruchamiane są nasze kubki smakowe odpowiedzialne za słodki smak?

Co ciekawe, nasz organizm potrafi rozpoznawać smaki nie tylko w ten sposób. Kubki smakowe rozmieszczone są również w przełyku i jelitach. Dowiedzcie się więcej o tym jak smaki rozpoznawać i jak je łączyć…

molecules molecules