Materiał partnera

Spokojne niemowlę
to radosna mama!

Sama myśl o kolce niemowlęcej spędza rodzicom sen z powiek. Tymczasem jeśli będziesz niespokojna, maluszek wyczuje twoje emocje i może jeszcze bardziej płakać. Zamiast więc martwić się na zapas, dowiedz się, czym faktycznie jest kolka i poznaj skuteczne sposoby jej łagodzenia.

Przywróć komfort brzuszkowi!


Jak zachować wspomnienia z pierwszych dni życia maluszka? 5 sposobów

Bycie świeżo upieczoną mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń. Z gatunku tych, które niezwykle szybko przemijają. Przecież całkiem niedawno dowiedziałaś się, że nią zostaniesz, a lada moment twoje dziecko będzie szło do szkoły… Jak zachować wspomnienia?

Pierwsze dni życia dziecka to feeria niezwykłych emocji. Pierwsze uśmiechy maluszka, jego łzy i nieprzespane z powodu kolki noce… Matczyny stres i bezsilność oraz idąca z nimi w parze bezgraniczna czułość i miłość.

Tych „pierwszych” i wyjątkowych chwil przed tobą jeszcze mnóstwo. Dlatego należy się odpowiednio przygotować, aby żadna nie zatarła się w pamięci i żeby móc do nich wracać przez kolejne lata. Sposobów na zatrzymanie wspomnień z pierwszych dni malucha jest wiele. Na utrwalenie niektórych możesz przygotować się jeszcze przed rozwiązaniem. Zdjęcia ułożone w albumie to tylko jeden z nich.

Tego dnia napisano…

Na kolekcjonowanie wspomnień możesz przygotować się jeszcze z maluszkiem w brzuchu. Pierwszy ze sposobów będzie wyjątkową pamiątką po latach. Wymaga jednak małego planu oraz zaangażowania osób ci bliskich. Jeszcze będąc w ciąży, zawczasu poproś o skompletowanie ciekawych wycinków z gazet z dnia narodzin swojej pociechy. Mogą to być okładki tygodników lub magazynów, gazety codzienne, wydruk interesujących nagłówków z ulubionych stron internetowych lub wszystko to, co uznasz za ważne. Możesz też poprosić kilka osób najbliższych o przygotowanie takiego „pakietu”. Zapakuj później wszystko razem tak, aby przetrwało kilka lat i voilà! Wyjątkowy prezent na 18. urodziny gotowy.

Utrwalone w 3d

W trójwymiarze, ale w dość prosty sposób możesz zatrzymać maleńkie rączki i stópki. Wystarczy odcisnąć je w specjalnej masie. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki plastyczne, które zastygają i wysychają po kontakcie z powietrzem. Są całkowicie bezpieczne w kontakcie ze skórą. Innym sposobem będzie pomalowanie wnętrza dłoni i nóżek farbą, a następnie odciśnięcie ich na kartonie. Takie niezwykłe pamiątki możesz powiesić na ścianie i spoglądać w ich stronę w trudniejszych momentach.

Skrzynia ze skarbami

Możesz kupić pudełko lub wykorzystać jakieś, które masz w domu. Wystarczy odrobinę je udekorować. Do środka możesz schować pamiątkowe zdjęcie z USG, opaskę, którą założono ci na rękę gdy zostałaś mamą, skarpetki, w których maluch wrócił ze szpitala do domu, kartki z gratulacjami z okazji narodzin dziecka i inne, wyjątkowe dla ciebie pamiątki. A wraz z wiekiem dokładać inne „skarby”. Gdy dziecko podrośnie i zapyta cię o pierwsze dni w domu, będziecie mogli wspólnie zajrzeć do skrzyni i przenieść się w czasie.

Blog, dziennik, pamiętnik

Czyli wszystkie te miejsca, w których możesz coś zapisać. Mniej lub bardziej intymnego. Dla siebie albo dla dziecka. Z jednej strony będą to pozytywne chwile, do których wrócisz z uśmiechem na twarzy. Być może za parę lat przeczytasz je dziecku. Z drugiej możesz „przelać” swoje emocje na papier. Kiedy kolejny dzień spędzasz z płaczącym maluchem na rękach i masujesz mu brzuszek, żeby ulżyć w cierpieniu, gdy męczy go kolka, pisanie może pomóc ci poradzić sobie ze stresem. Jeśli zajrzysz do tych notatek po latach, z pewnością odżyją w tobie uczucia troski, a nie niewyspania. A nawet jeśli te drugie, to z pewnością z rozrzewnieniem.

Kroniki z życia malucha

Jeśli lubisz DIY to projekt z pewnością dla Ciebie. W dodatku rozłożony na wiele lat. Dobrym pomysłem na zebranie pamiątek będzie przygotowywanie albumów lub kronik po każdym roku życia dziecka. Możesz wkleić do nich nie tylko zdjęcia, ale też ważne dla dziecka rysunki, wspólnie zebrane na spacerze liście czy pocztówki z wakacji. To oczywiście tylko kilka pomysłów. Z pewnością znajdziesz swój ulubiony sposób na „zatrzymanie” tego, co ulotne.