Czego potrzebuje maluch, żeby spać spokojnie? 5 sprawdzonych sposobów
Widok słodko śpiącego maluszka jest prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych na świecie. Istnieją jednak czynniki, które psują ten obrazek. To choćby lekkie przeziębienie, bolący brzuszek czy zwykły dyskomfort. Podpowiadamy co zrobić, żeby zapewnić maluchowi zdrowy i spokojny sen.
Niczym niezakłócony sen dziecka to także chwila odpoczynku dla rodziców. Jak zapobiegać sytuacjom, w których maluch budzi się i płacze, a tym samym wyeliminować stres opiekunów?
1. Odpowiednie miejsce do spania
Najlepiej… swoje miejsce. Zwolenników spania z dzieckiem w jednym łóżku jest zapewne tylu, ilu przeciwników. Optymalnym rozwiązaniem może być ustawienie łóżeczka lub kołyski w sypialni rodziców.
Najważniejsze jest jednak posłanie. Podstawą będzie wygodny materac – warto zainwestować w nowy. To nie tylko kwestia higieny, ale też istniejących już odkształceń. Ważne jest również, by konstrukcja materaca oraz komponenty, jakich użyto podczas jego produkcji, miały właściwości antyalergiczne, zapewniały przepuszczalność powietrza oraz odpowiednią wentylację podczas snu.
W przypadku niemowląt zamiast tradycyjnej pościeli lepiej sprawdzi się rożek lub otulacz. Niezależnie od wieku zadbaj również o to, by malec miał na sobie wygodną piżamkę i suchą pieluszkę. W innym wypadku może się w nocy wiercić, aż w końcu się przebudzi.
2. Przyjazna przestrzeń
To przede wszystkim właściwa temperatura. Nie odkręcaj grzejników w sypialni zbyt mocno. W dusznym i gorącym pomieszczeniu trudno się oddycha i znacznie łatwiej się przebudzić. Piżamka i pościel z przewiewnych tkanin zapewnią maluchowi ciepło i komfort. Pokój dziecięcy wywietrz przed snem i ustaw temperaturę na około 20°C.
Jeśli w mieszkaniu jest sucho, zwłaszcza zimą, zadbaj o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia. Wystarczy wilgotny ręcznik powieszony na kaloryferze. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, dobrym pomysłem może być bardziej zaawansowane urządzenie, jednocześnie nawilżające, jak i oczyszczające powietrze.
Zadbaj również o to, by maluszkowi było po prostu miło i przytulnie. Lampka z projektorem, kolorowy ochraniacz na łóżeczko czy naklejki na ścianach ocieplą pokoik i sprawią, że dziecko poczuje się w nim dobrze i bezpiecznie.
3. Zdrowy i pełny brzuszek
Nawet co drugie niemowlę do 3. miesiąca życia cierpi na kolkę niemowlęcą. Nie jest to choroba, a zaburzenie, które ustępuje samoistnie. Jeśli maluszek przeraźliwie płacze, intensywnie podkurcza nóżki, ma twardy i napięty brzuszek, prawdopodobnie cierpi na kolkę. Choć nie wiadomo jakie są jej przyczyny, objawy kolki niemowlęcej są dość charakterystyczne, dzięki czemu można dość sprawnie zareagować, zanim przybiorą na sile. Nie istnieje lek na kolkę. W aptekach bez recepty dostępne są krople, które pozwalają zmniejszyć nasilenie kolki i wzdęć. Kropelki zawierają np. simetikon, który łagodzi wzdęcia i rozluźnia jelita.
Oprócz tego wielu dzieciom pomaga masaż brzuszka i rozgrzewanie go (np. termoforkiem lub ciepłą pieluszką), noszenie na rękach, emisja szumów, gimnastyka nóżek mająca na celu ułatwienie wydalenia gazów zalegających w jelitach. Kluczowa jest także prawidłowa technika karmienia.
4. Wyciszenie
Zarówno niemowlęta, jak i starszaki uwielbiają wygłupy w łóżku. Turlanie, łaskotanie i zabawę w „pościelowego chowanego”. Warto jednak zrezygnować z tych aktywności na rzecz poranka, a przed snem skupić się na wycieszeniu.
Idealnie sprawdzi się czytanie lub opowiadanie bajek, oglądanie książeczek czy śpiewanie kołysanek. Niektóre maluchy uwielbiają wpatrywać się w wyświetlane na suficie obrazki z lampki-projektora, innym potrzebny jest cichy szum. Sprawdzi się także delikatne głaskanie po główce czy rączce – to wszystko pomoże maluszkowi się rozluźnić i spokojnie zasnąć.
5. Bliskość drugiej osoby
Czułości, miłości, ciepła nigdy dość! Powiedzenie, że „spokojni rodzice, to spokojne dziecko” nie wzięło się znikąd. Dzieci wyraźnie odczuwają nasze emocje i poddają się im. Jeśli jesteś zdenerwowana i spięta, maluch też będzie niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania.
Nie zapominajcie również o waszych ulubionych rytuałach, zarówno tych wieczornych, jak i tych przed popołudniową drzemką. Ukochany przytulak, rymowanka lub najcudowniejsze na świecie „kocham cię” połączone z całusem w czółko!
Słodkich snów!