Materiał Partnera

Apteczka maluszka – co warto mieć w domu do skutecznej walki z infekcjami, kolką czy odparzeniami

Doświadczone mamy mawiają, że maluszek najczęściej zaczyna gorączkować czy dostaje kolki wtedy, kiedy wszystkie apteki w okolicy są zamknięte. Dlatego podpowiadamy, jakie preparaty powinny na stałe gościć w waszej apteczce, by pomoc przy najczęstszych dolegliwościach mogła nadejść szybko i... była naprawdę skuteczna!

Im maluch starszy, tym jego apteczka będzie się bardziej zmieniać. Podpowiadamy, jaki zestaw leków powinien znaleźć się w niej na początku, po prostu dla zdrowia czy do ochrony przed najczęstszymi dolegliwościami.

1. Preparat przeciwgorączkowy

Warto mieć go w domu zawsze, na tzw. wszelki wypadek. Może być to lek na bazie paracetamolu albo ibuprofenu. W aptekach dostępne są w formie syropu lub czopków i warto mieć obie te postacie. Prościej będzie podać syrop, jednak jeżeli dziecko płacze albo wymiotuje, może być to utrudnione. Pamiętaj, że środki przeciwgorączkowe dobiera się do wagi dziecka. Poza tym, niektóre można stosować od urodzenia, inne dopiero od 3. miesiąca życia malca.

2. Środek łagodzący bolesne ząbkowanie

Dzieci różnie znoszą pojawianie się zębów. Niektóre wybitnie się ślinią i na tym się kończy, inne z kolei gorączkują i krzyczą w niebogłosy. Nie zawsze wystarczy gryzak (tradycyjny lub schłodzony), dlatego warto mieć w zanadrzu choćby maść, która po aplikacji na dziąsła przyniesie maluszkowi ulgę.

3. Witamina D dla niemowląt

W zdecydowanej większości przypadków witamina D powinna być podawana dziecku już od pierwszych dni jego życia. Jej rolą jest zapobieganie między innymi krzywicy i chorobom układu odpornościowego. Niemowlęta nie dostarczają jej do organizmu w sposób naturalny, dlatego bardzo ważne jest jej uzupełnianie. Dawkę najczęściej określi lekarz pediatra na pierwszej wizycie z noworodkiem, jednak jej podawanie powinno stać się codzienną rutyną. Sięgnij po formę najwygodniejszą dla ciebie – mogą być to krople lub kapsułki do wyciskania typu twist-off. Witaminę podaje się bezpośrednio na język dziecka lub też można ją zmieszać z mlekiem.

4. Preparat na kolkę

Nie każde niemowlę cierpi na ataki kolki, jednak szacuje się, że jest to przypadłość dotycząca ok. 10-40% niemowląt do 3. miesiąca życia. Być może wasze dziecko nie będzie miało problemów brzuszkowych, jednak warto być na nie przygotowanym. Zrób wiec w apteczce miejsce na preparat łagodzący objawy kolki. Na rynku dostępnych jest ich wiele. Większość ma działanie wiatropędne i rozkurczowe – zawierają w składzie rumianek, koper włoski, jak również simetikon, czyli związek, który rozbija pęcherzyki gazu, ułatwiając ich wchłanianie. Preparat należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty oraz stosować się do informacji zawartych w ulotce. Środki antykolkowe można stosować również profilaktycznie.

5. Środek na katar

Niemowlę nie potrafi oddychać przez usta, dlatego zatkany nosek to nierzadko prawdziwy kłopot. Pomóc mogą inhalacje z wykorzystaniem nebulizatora, które oczyszczą i nawilżą drogi oddechowe malucha. Można także sięgnąć po wodę morską lub sól fizjologiczną w sprayu, które pomogą udrożnić nosek. Ponadto, roztworem soli fizjologicznej można również przecierać oczy maluszka podczas codziennej wieczornej pielęgnacji.

6. Maści, kremy i zasypki

Czyli wszelkiego rodzaju kosmetyki do pielęgnacji delikatnej i wrażliwej skóry niemowlęcia. Dobrze jest być przygotowanym na ewentualne obtarcia, odparzenia czy wysypki i mieć w zanadrzu preparaty na tę okoliczność. Preparaty z cynkiem sprawdzą się, gdy skóra będzie wymagała odkażenia i wysuszenia (np. odparzona pupa), z kolei maści i kremy nawilżające, emolienty czy specjalne olejki niezbędne będą przy przesuszeniach, czy podczas walki z ciemieniuchą. Dobrze jest również trzymać w apteczce maść rozgrzewającą, która sprawdzi się podczas przeziębienia.

7. Środki higieniczne

Apteczkę należy wyposażyć w jałowe gaziki w rozmiarze 5 cm lub 7 cm – idealnie nadadzą się do przemywania oczu i uszu oraz pielęgnacji pępka. Opakowanie gazy przyda się do robienia ewentualnych kompresów. Dobrze jest mieć również preparat przeznaczony do dezynfekcji ran – tak, nawet jeśli masz w domu niemowlę! Skaleczenie może się zdarzyć nawet przy obcinaniu pazurków… Nie zaszkodzi także zaopatrzyć się w plastry, również te z opatrunkiem. Na tym etapie jeszcze nie muszą być z bohaterami bajek ;)

8. Akcesoria

To przede wszystkim termometr. Najlepiej jest zainwestować w elektroniczny, bezdotykowy, z funkcją mierzenia temperatury w uchu bądź na czole. Dobrze jest mieć w domu także aspirator do usuwania wydzieliny z noska. Całkiem dobrą decyzją będzie również zakup wspomnianego wcześniej nebulizatora, inhalatora lub ewentualnie nawilżacza i oczyszczacza powietrza.

Pamiętaj!

Dzieci zazwyczaj chorują w najmniej odpowiednich momentach, dlatego w domowej apteczce należy mieć te preparaty, które pomogą przetrwać do czasu wizyty u lekarza i złagodzą dolegliwości czy pierwsze objawy choroby. Jeśli twoje dziecko jest np. alergikiem, cierpi na AZS czy zmaga się z innymi jednostkami chorobowymi – dostosuj zestaw leków do jego potrzeb.

Zwracaj uwagę na daty ważności lekarstw i ich datę przydatności do spożycia po pierwszym otwarciu. Najlepiej zapisuj daty niezmywalnym flamastrem, wtedy się nie pogubisz! Miej także na uwadze, że niektóre preparaty (np. probiotyki) muszą być przechowywane w lodówce. Wszystkie – niezależnie od tego, czy trzymasz je w szafce, koszyku czy na specjalnej półce – powinny znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Książeczkę zdrowia dziecka najlepiej trzymaj w jednym miejscu, np. w pobliżu leków, tak abyś nie zapomniała o niej wychodząc do pediatry.