3 triki na odwrócenie uwagi dziecka od bólu brzuszka
W pierwszych miesiącach życia dzieci często występują problemy z małym brzuszkiem. Kolka niemowlęca potrafi nieźle dać im się we znaki… Warto stosować różne sposoby, żeby przynieść ulgę dziecku, ciepłe okłady, masaże, preparaty łagodzące ból, wypróbowywać zasłyszane domowe metody innych mam, ale... nie można zapominać o sposobie najprostszym, a też ważnym – odwracaniu uwagi malucha od bólu. Oto nasze pomysły, jak to robić.
Na początku życia dziecka jego układ pokarmowy jest niedoskonały. Chociaż dojrzał anatomicznie, to nie wszystkie jego funkcje działają już w pełni swoich możliwości. Dlatego też w pierwszych miesiącach niemowlę może mieć różne kłopoty trawienne, które są powszechne w jego wieku i na szczęście, zwykle szybko przemijają.
Jeśli dziecko boli brzuszek…
Złożony proces dojrzewania układu pokarmowego trwa przez pierwsze 12 miesięcy życia. To właśnie wtedy zachodzą zmiany w jego funkcjach, w tym m.in. trawieniu, motoryce, odporności oraz kształtowaniu się mikrobioty jelitowej. Zanim układ pokarmowy będzie w pełni dojrzały i sprawny, dziecku mogą dokuczać różne dolegliwości. Do najczęstszych z nich zalicza się: ulewanie, zaparcia, wzdęcia, gazy i kolkę niemowlęcą. Niekiedy do tych dolegliwości dochodzi jeszcze ból brzuszka, który sprawia, że dziecko może być bardziej płaczliwe.
Napięty, twardy i bolący brzuszek może być skutkiem nagromadzenia się powietrza w jelitach np. w wyniku zbyt szybkiego pochłaniania pokarmu. Dlatego, jeśli podczas konsultacji pediatra zdiagnozuje wzdęcia czy kolkę niemowlęcą , jest na to sposób. W aptekach dostępne są preparaty, które mogą szybko przynieść dziecku ulgę. Zwykle są to kropelki z simetikonem, który rozbija gazy nagromadzone w jelitach malucha. Należy pamiętać, aby taki lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty oraz informacjami zawartymi w ulotce.
Jakie triki pomogą odwrócić uwagę od bólu brzuszka?
Po konsultacji z lekarzem i zastosowaniu preparatów łagodzących dyskomfort w brzuchu maluszka warto spróbować także kilku metod, które będą stanowiły skuteczne wsparcie farmakoterapii. Triki te mogą odwoływać się do zmysłów dziecka, dzięki czemu będą skutecznie je stymulowały i w czasie, gdy preparaty będą przynosiły ulgę, maluch będzie mógł zająć się przyjemnościami.
Postaw na dotyk
Ten zmysł jest szczególnie ważny w trudnym czasie bólu brzuszka. Dlaczego? Wręcz idealnym sposobem, który przyniesie brzdącowi ukojenie, jest masaż. Przeprowadzony prawidłowo, musi być delikatny i wykonywany ciepłą, otwartą dłonią.
Masując brzuszek, należy wykonywać ruchy okrężne, powolne i zgodne z ruchem wskazówek zegara. Najlepszą porą na wykonanie masażu będzie wieczór, np. po kąpieli.
Ważne: Masażu nie należy wykonywać bezpośrednio po karmieniu! W przeciwnym razie pokarm może trafić z powrotem z żołądka do jamy ustnej.
Nie zapominaj o słuchu
Maluszek słyszy dźwięki jeszcze będąc w brzuszku mamy. Tym samym po narodzinach to właśnie głos bliskich, którzy do niego mówili podczas ciąży, jest dla niego kojący. Dlatego zarówno mama, jak i tata w trudnych chwilach są w stanie go uspokoić i dać poczucie bezpieczeństwa. Jeśli twój maluszek ma ból brzuszka, koniecznie spróbuj po cichu śpiewać kołysanki lub inne melodie, które pomogą mu przypomnieć znane dźwięki i tym samym odwrócą jego uwagę choć trochę od bólu.
Możesz wypróbować także biały szum, czyli jednostajny i rytmiczny dźwięk, który emitują np. suszarka do włosów, okap czy odkurzacz. To wbrew pozorom kojące dla malucha dźwięki, gdyż prawdopodobnie kojarzą mu się z tymi, których doświadczał w brzuchu mamy.
Zwróć uwagę na wzrok!
Twój maluszek potrzebuje bliskości, dlatego uwielbia, gdy na niego patrzysz, śmiejesz się do niego, robisz miny. Zatem jeśli podałaś mu już kropelki na ból brzuszka, to teraz czas na uwielbiane pieszczoty! Przytulaj go, bujaj i kołysz – niech brzdąc czuje, że jest bezpieczny, kochany i ten okropny czas bólu niedługo minie. Doskonale wie, że jest w dobrych rękach, dlatego wspólne uściski z pewnością pozwolą mu na chwilę zapomnieć o problemowym brzuszku. Powodzenia!