Materiał Partnera

Spokojne dziecko,
radosna rodzina

Na spokoju dziecka korzysta cała rodzina.
Już teraz dowiedz się jak pielęgnować spokój
i dobry nastrój w całym domu.

Tata też potrafi pomóc maluchowi z kolką

Kolka niemowlęca to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Opiekunowie muszą m.in. znać sposoby przynoszące maluchowi ulgę, mieć dużo cierpliwości, ale przede wszystkim – być dla siebie wsparciem. Bez tego ani rusz! Jaką rolę w tym zatem może pełnić tata?


Regularnie pojawiające się, trwające kilka godzin płacz i krzyk mogą wyprowadzić z równowagi każdego. O tym, jak trudnemu zadaniu muszą sprostać rodzice podczas okresu kolki niemowlęcej malucha, wiedzą tylko ci, którzy tego doświadczyli… Ta powszechna, ale jakże uciążliwa przypadłość, wymaga szczególnego podejścia. Dlatego też konieczne jest, by rodzice trzymali się w tym razem i dzielnie odliczali dni do około 5. miesiąca życia niemowlaka, kiedy to kolka zwykle mija samoistnie.

Przypuszcza się, że tatusiowie to też zwykle te osoby, które zachowują spokój dłużej niż mamy. Tym samym chociażby ze względu na to, warto byś był solidnym wsparciem!

Oto 10 podpowiedzi, jak tata może wspierać mamę w czasie kolki malucha

1. Zdobądź wiedzę

Jeśli chcesz być podporą partnerki w tych trudnych momentach, koniecznie zadbaj o to, by rozłożyć kolkę niemowlęcą na czynniki pierwsze. W praktyce chodzi o to, by uświadomić sobie, że jest ona powszechna, przyprawia o stres rodziców, ale jednak nie jest chorobą. Wasze dziecko jest zdrowe!

2. Idźcie z dzieckiem do specjalisty

Patrząc, jak niemowlę regularnie płacze przez wiele godzin, możesz nie wierzyć, że wszystko z nim w porządku… Dlatego razem z mamą i dzieckiem udajcie się do pediatry, aby upewnić się, że to kolka niemowlęca a nie jakaś poważniejsza choroba. Towarzysząc w wizycie swoim skarbom, z pewnością okażesz tym wsparcie partnerce.

3. Praktykuj bliskość

Aby ulżyć maluszkowi, mama m.in. masuje brzuszek maluszka, tuli go i kołysze. Również tata może z powodzeniem stosować te metody! Dlatego opiekujcie się brzdącem naprzemiennie i tym samym dawajcie sobie nawzajem znać, że możecie na siebie liczyć.

4. Masuj brzuszek

Jeśli pomiędzy atakami kolek będziesz masował okrężnymi ruchami brzuch maluszka, to z pewnością złagodzi to ich intensywność. Wszystko dlatego, że ułatwia to pozbycie się gazów z jelit. Pamiętaj jednak, by ruch był spokojny, delikatny i wykonywany ciepłymi dłońmi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

5. Pamiętaj o właściwej technice karmienia

Jeżeli dziecko karmione jest z butelki, zwracaj uwagę na to, by usta obejmowały szczelnie butelkę. Maluch powinien połykać jak najmniej powietrza w czasie posiłku. Istotne jest także to, by po karmieniu zawsze nosić go w pionie i zaczekać na odbicie.

6. Idź do apteki

W aptece dostępne są preparaty, które zmniejszają nasilenie kolki. Mogą to być np. kropelki zawierające simetikon, który łagodzi wzdęcia i rozluźnia jelita. Dlatego, bądź szybszy niż kolka – kup zawczasu odpowiedni lek. I najważniejsze: stosuj go zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty oraz informacjami zawartymi w ulotce.

7. Zatroszcz się o odpoczynek partnerki

Mamy bardzo często chcą radzić sobie ze wszystkim samodzielnie. Jako tata pamiętaj, aby zachęcać ją do odpoczynku. Nic się nie stanie, gdy wyjdzie na spacer, zakupy czy siłownię. Ty też doskonale zajmiesz się dzieckiem w czasie ataku kolki!

8. Zrób zakupy

Zadbaj o to, by w lodówce znalazły się zdrowe i dobre jakościowo produkty. Musicie mieć siłę, aby zmierzyć się z kolką, a na śmieciowym jedzeniu z pewnością się to nie uda. Dobrym pomysłem jest taka organizacja zakupów, by dało się z nich stworzyć szybkie i pyszne dania.

9. Wykonaj codzienne obowiązki

W waszym domu niemowlę przejęło stery… Doświadczycie jednak mniej stresu i napięć, gdy przestrzeń nie będzie wam dodatkowo przypominać, jak jest trudno. Jeśli mama z maluchem odpoczywają, postaraj się wykonać codzienne obowiązki. Z pewnością milej będzie spędzić trudne chwile w czystym domu.

10. Tul i bądź

Przede wszystkim bądź wsparciem. Uzbrój się w cierpliwość i troszcz się o swoje skarby. Razem dacie sobie radę i z pewnością dotrwacie do czasu, gdy kolka mini samoistnie. 4-5 miesiąc życia niemowlaka za pasem? Powoli możecie szykować dla siebie medal za wytrwałość!