Materiał Partnera

Spokojne dziecko,
radosna rodzina

Na spokoju dziecka korzysta cała rodzina.
Już teraz dowiedz się jak pielęgnować spokój
i dobry nastrój w całym domu.

Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko - 7 sposobów na spokojne macierzyństwo

Te słowa, choć często powtarzane, nie są pustym frazesem. Im mama jest szczęśliwsza i spokojniejsza, tym bardziej te pozytywne emocje przekładają się na dziecko. A że bywa trudno – kolka niemowlęca, wyrzynające się zęby czy zwyczajne niedospanie? Są na to sposoby!


Kluczowe, droga mamo, jest to, aby w myśl tytułowej zasady – szczęśliwa mama równa się szczęśliwe dziecko – najpierw zadbać o siebie. Trochę jak podczas awarii w samolocie – zanim podasz maskę tlenową maluchowi, użyj jej sama.

Oto kilka sprawdzonych sposobów na naładowanie baterii. Dzięki nim będziesz miała więcej siły i energii na przysłowiową walkę z codziennością.

1. Znajdź czas dla siebie

Niekoniecznie musi być to czas spędzony w samotności (chyba że akurat tego potrzebujesz). Czasem wystarczy drobiazg: wanna z pianą, odcinek serialu, rozdział książki lub filiżanka dobrej herbaty. Albo zamknięcie oczu i ucieczka myślami na bezludną wyspę czy do ukochanej kawiarni. A może lepiej zadziała telefon do przyjaciółki? Sama wiesz, co pomaga ci przez chwilę skupić się na sobie, albo przynajmniej na innych niż tylko macierzyńskich kwestiach.

2. Nie zapominaj o czasie z partnerem

Dokładnie tak. Choć od jakiegoś czasu jesteś przede wszystkim mamą, niezwykle ważne jest także spędzanie czasu we dwoje. On – choć pewnie nieco inaczej niż ty – również przeżywa zmianę, jaka nastąpiła w waszym życiu po pojawieniu się w nim nowego członka rodziny. Ale wzajemne wsparcie, oparcie i po prostu bycie razem to nieocenione źródło energii i siły.

3. Realizuj się i swoje pasje

To, że zostałaś mamą nie oznacza, że musisz rezygnować z innych aspektów życia. Pewnie realizacja wielu z nich będzie trudniejsza, ale nie niemożliwa. Pomyśl o tym, co napędza cię do działania – nauka języków obcych? Szydełkowanie? Malowanie akwarelami? Joga? Spróbuj wygospodarować na te aktywności odrobinę czasu niekoniecznie w skali dnia, ale może tygodnia lub miesiąca. Choć brzmi to jak bajka – jak przy małym dziecku znaleźć czas na malowanie? – być może tobie właśnie się to uda!

4. Sprawiaj sobie przyjemności

Zawsze marzyłaś o bransoletce z serduszkiem, kursie gotowania albo kolorystycznym poukładaniu książek na regale? Czy zwyczajnie masz ochotę odwiedzić salon kosmetyczny? To nie są fanaberie, ale drobiazgi, na które zdecydowanie zasługujesz. Nie ma znaczenia, czy są materialne i czy wymagają od tego twojego zaangażowania czy nie. Pomyśl tym, co sprawi, że się uśmiechniesz, i zrób to!

5. Spaceruj i wietrz głowę

Nie tylko z maluchem w wózku, ale samodzielnie i w ciszy. Czasem wyjście z domu nawet dosłownie na chwilę pomaga nabrać dystansu, ochłonąć, odetchnąć.

6. Wysypiaj się

Brzmi dość banalnie, ale to jeden z najlepszych sposobów na dobre samopoczucie. Choć nie zawsze zasada „śpij, kiedy maluch śpi” ma rację bytu, niemniej postaw sen wysoko na swojej liście priorytetów. Brudne naczynia, pranie lub przygotowanie drugiego dania na obiad uwierz, są mniej ważne niż twój odpoczynek. Jest jeszcze jedna zaleta snu – odpocznij, a sama zobaczysz, że cała reszta obowiązków pójdzie zdecydowanie sprawniej.

7. Proś o pomoc

Zastanów się, do kogo mogłabyś się zwrócić w kryzysowej sytuacji o pomoc. I nie miej wyrzutów sumienia korzystając z niej. Nie chodzi tylko o zrobienie drobnych zakupów czy odkurzenie mieszkania. Gdy maluch jest spokojny, bieżące funkcjonowanie z nim u boku nie sprawia większych kłopotów. Pomyśl, na kogo możesz liczyć, jeśli pojawią się choroby lub inne nagłe komplikacje. Nawet jeśli masz świadomość, że to przejściowe. Możliwość zostawienia płaczącego dziecka z kolką niemowlęcą nawet na kwadrans, w bezpiecznych ramionach koleżanki lub sąsiadki, potrafi zdziałać cuda i dać siłę na kolejne godziny niełatwej opieki...

Tak bywa bardzo często w przypadku kolki niemowlęcej. Maluch płacze, pomagają tylko noszenie, tulenie i śpiewanie, co bywa bardzo męczące na dłuższą metę. Dlatego wymieniaj się opieką nad malcem z partnerem, przyjaciółką czy dziadkami i dowiedz się, jaki preparat antykolkowy możesz podać cierpiącemu malcowi. Przynoszą ulgę w fizycznym dyskomforcie malucha, ale można podawać je również profilaktycznie. Na rynku dostępnych jest ich wiele, większość ma działanie wiatropędne i rozkurczowe. W składzie mają rumianek, koper włoski, jak również simetikon, czyli związek odpowiedzialny za łatwiejsze odprowadzanie pęcherzyków gazu z jelit. Należy podawać je zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty oraz stosować się do informacji zawartych w ulotce.