Materiał Partnera

Spokojne dziecko,
radosna rodzina

Na spokoju dziecka korzysta cała rodzina.
Już teraz dowiedz się jak pielęgnować spokój
i dobry nastrój w całym domu.

5 zabaw wyciszających dziecko – na spokojniejszy wieczór i lepiej przespaną noc

Nie istnieje uniwersalna recepta na spokojną noc. Każdy maluszek jest inny i za jakiś czas pewnie jasne będzie dla rodzica, czy dziecko woli spać na plecach, na brzuszku, ciasno otulone a może zupełnie bez przykrycia. Ważne, by przed snem się wyciszyło, a spało jak najdłużej nieprzerwanie...


Istnieją sprawdzone sposoby na wyciszenie przed snem. Ich stosowanie pozwala maluszkowi wejść w rytm wieczoru i łatwiej zasnąć. Takie rytuały dają poczucie bezpieczeństwa i będą przydatne zwłaszcza gdy pojawią się choćby lekkie przeziębienie, bolący brzuszek przy kolce niemowlęcej czy zwykły dyskomfort.

1. Przygotowanie do snu i wyciszenie dziecka

Mowa tu nie tylko o szykowaniu piżamki (i nagrzewaniu jej na kaloryferze w chłodniejsze dni), suchej pieluszki i kosmetyków pielęgnacyjnych. To również między innymi zrezygnowanie z żywiołowych zabaw, wyciszanie otaczających dźwięków, przygaszenie świateł. Istotne jest również zwrócenie uwagi na to w jaki sposób mówisz do dziecka i jak wykonujesz czynności wokół niego. Niemowlę słyszy ton i tempo twojego głosu, odbiera twoje emocje, dlatego postaraj się mówić spokojnie i wykonywać wszystkie czynności bez pośpiechu. To także jest informacje dla malucha, że zbliża się czas odpoczynku.

2. Kąpiel i rytuały kosmetyczne

Zwróć uwagę, aby temperatura wody do kąpieli, jak i pomieszczenia w którym odbywają się zabiegi pielęgnacyjne była komfortowa dla maluszka, a więc odrobinę wyższa niż standardowo. Tylko wtedy dziecko będzie w stanie się rozluźnić. Gdy będzie mu za zimno lub za ciepło, może się irytować i pobudzić, zamiast uspokoić.

Pamiętaj, że ważna jest nie tylko sama kąpiel, ale również wszystko to, co po niej – osuszanie ręczniczkiem, ubieranie, czesanie włosków i nawilżanie ciała. Wykonywane powoli a przy okazji omawiane delikatnym tonem sprawią, że maluszek zasłucha się, wyciszy i zrelaksuje po pełnym przygód dniu.

3. Masaż, całowanie, głaskanie, przytulanie…

To nieodłączny i niezwykle istotny element wieczornego bycia razem. Udowodniono, że rodzicielska czułość i bliskość sprawiają, że maluch lepiej się rozwija intelektualnie, emocjonalnie i fizycznie. Dlatego nie szczędź czułości o żadnej porze – nie tylko wieczorem.

Ten aspekt jest również szalenie ważny, gdy maluchowi coś dolega. Jedną z niemowlęcych przypadłości, którą maluch często przechodzi łagodniej dzięki czułemu dotykowi jest kolka niemowlęca. Delikatny, poprawnie wykonany masaż brzuszka ułatwi dziecku pozbycie się gazów z jelit, a kolejny atak kolki przebiegnie łagodniej. Warto wykonywać go pełną dłonią, ruchami okrężnymi, spokojnie i powoli, dbając jednocześnie o to, żeby dłonie były ciepłe. Jeśli ataki są intensywne, warto sięgnąć po preparat antykolkowy na bazie simetikonu, który szybko rozbija gazy nagromadzone w jelitach i przynosi ulgę niemowęciu. Preparat należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty oraz stosować się do informacji zawartych w ulotce.

4. Czytanie

O zaletach czytania książek napisano już grube tomy. Ale nie ulega wątpliwości, że im wcześniej maluch przywyknie do wieczornej lektury, tym na dłużej (a może na zawsze?) mu ta miłość do książek zostanie. Staraj się wybierać pozycje odpowiednie do wieku dziecka i historie spokojne, które nie rozemocjonują go przed snem. Zadbaj również o to, by książki koniecznie miały piękne ilustracje. Alternatywnie, choćby po ciężkim dniu, możesz sięgnąć po audiobooka, lub dać się ponieść wyobraźni i opowiedzieć maluchowi do poduszki wymyśloną bajkę. Może zostaniecie jej bohaterami?

5. Kojące dźwięki

Gdy maluszek będzie już w łóżeczku – wycałowany i utulony, z pewnością ucieszy się słysząc twój głos podczas zasypiania. Możesz zaśpiewać czy zanucić kołysankę lub wykorzystać urządzenia emitujące biały szum, który niektórym dzieciom pomaga wyciszyć się i zasnąć.

Na czas zasypiania rozważ zostawienie dziecku delikatnego światełka lub miej włącznik do lampki nocnej w pobliżu. Jeśli maluszek przebudzi się w nocy, będziesz przygotowana, aby szybko zainterweniować i nie pozwolić mu wybudzić się ze snu.

Spokojnej nocy!