Materiał Partnera

Spokojne dziecko,
radosna rodzina

Na spokoju dziecka korzysta cała rodzina.
Już teraz dowiedz się jak pielęgnować spokój
i dobry nastrój w całym domu.

Mamo, tato, czas na randkę. Jak zadbać o spokojną głowę podczas wyjścia we dwoje?

Od kiedy w domu jest maluch, słowo „randka” nabrało nowego znaczenia. Nierzadko jest to film obejrzany tylko we dwoje w salonie zamiast w kinie, kolacja zjedzona w domowym zaciszu a nie w eleganckiej restauracji, albo po prostu... wcześniejsze pójście spać. Ale przychodzi taki dzień, w którym macie możliwość wyjść z domu tylko we dwoje…


Kluczem do spokojnego celebrowania czasu we dwoje jest zapewnienie dziecku odpowiedniej opieki. O czym zatem konkretnie pamiętać przed wyjściem, żeby się poczuć naprawdę swobodnie i nie martwić się cały czas czy w domu z dzieckiem wszystko w porządku?

1. Zostawcie opiekunowi dane kontaktowe

Nie chodzi, oczywiście, tylko o wasze numery telefonów, choć jeśli to możliwe dobrze byłoby, aby jedno z was nie wyciszało dzwonka. Jeśli jednak w planie macie aktywności, które to uniemożliwiają, jak choćby spektakl teatralny, to zadbajcie o przekazanie osobie pozostającej z maluchem numeru kontaktowego do sąsiadów lub przyjaciół, którzy w sytuacji awaryjnej będą mogli udzielić wsparcia. W myśl zasady lepiej dmuchać na zimne, każda ze stron będzie spokojniejsza.

2. Uszykujcie ubrania i akcesoria

Doskonale wiecie, gdzie leżą bodziaki, śpiochy, pieluszki i sól fizjologiczna. Jednak na czas waszej nieobecności warto pozostawić to, co niezbędne, w jednym miejscu – na wierzchu. Zaoszczędzicie w ten sposób czasu i stresu osobie opiekującej się dzieckiem. Jeśli jest taka potrzeba, zostawcie dodatkowe informacje na temat tego, gdzie co się znajduje na karteczce w widocznym miejscu.

3. Zadbajcie o pokarm

Niezależnie od tego, czy mama karmi maluszka piersią czy podajcie mieszankę mleka modyfikowanego, pozostawcie dokładną instrukcję przygotowania pokarmu. Niech opiekun przede wszystkim wie, jak go podgrzać i jaką ilość dziecku podać.
Jeśli dziecko przyjmuje na stałe jakieś leki, również pozostaw szczegółowe instrukcje odnośnie dawkowania czy sposobu podania leku.

4. Przygotujcie opiekunkę na określone zachowania dziecka

Pewne rzeczy związane z opieką nad maluchem są dla was oczywiste i naturalne, jednak warto o nich uprzedzić i na nie uczulić osobę, która aż tak dobrze dziecka nie zna. Jeśli wasz maluszek ulewa po posiłku, poinstruujcie opiekuna, jak nosić brzdąca, jak ułożyć go do snu i na co zwracać uwagę po każdym karmieniu.

Jeśli maluchowi dokuczają ataki kolki, również przygotujcie opiekuna na ich przebieg. Choć każde dziecko jest inne i nie ma jednej sprawdzonej techniki łagodzenia ataków kolki, istnieje kilka metod, które wielu niemowlętom przynoszą w tym czasie ulgę. Jeśli podajecie maluchowi preparaty antykolkowe, pozostawcie informacje, jak i kiedy je stosować. Mogą to być preparaty zawierające w składzie rumianek, koper włoski lub lek w postaci kropli z symetykonem, ułatwiającym odprowadzanie pęcherzyków gazu z jelit. Maluch szybko poczuję ulgę i komfort w brzuszku.

Choć brzmi to banalnie, opanowanie potrafi zdziałać cuda. Niemowlęta i małe dzieci przejmują samopoczucie opiekunów. Przekażcie więc osobie, która zostaje z dzieckiem, żeby bardzo się nie denerwowała. Jeśli opiekunom towarzyszy stres i napięcie, maluch również nie będzie w stanie się uspokoić.

5. Wyszykujcie się

Nie zapomnijcie o tym, że to wasz czas. Zadbajcie nie tylko o dziecko, które zostaje w najlepszych ramionach, ale także o siebie. Postawcie na odświętne ubranie czy – droga mamo – makijaż i nowy, piękny zapach. I bawcie się wspaniale! Bliskość nie tylko warto, ale po prostu trzeba pielęgnować!