Materiał Partnera

Spokojne dziecko,
radosna rodzina

Na spokoju dziecka korzysta cała rodzina.
Już teraz dowiedz się jak pielęgnować spokój
i dobry nastrój w całym domu.

Czułość, spokój i zimna krew – najważniejsze zasady postępowania rodziców przy kolce niemowlęcej dziecka

Kolka niemowlęca jest powszechną, niegroźną dolegliwością, która zwykle ustępuje samoistnie. Związany z nią kilkugodzinny, regularny i trudny do ukojenia płacz dziecka to jednak przyczyna niepokoju i stresu rodziców. Co robić, gdy dziecko ma atak kolki?


Właśnie ona jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się rodzice w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia. Kolka niemowlęca z reguły występuje od około 3. tygodnia życia i przemija w 4-5 miesiącu życia. Atak zwykle pojawia się wieczorem i trwa około 3 godzin.

Aby lekarz mógł zdiagnozować kolkę niemowlęcą, musi ona występować min. 3 dni w tygodniu przez min. 3 tygodnie. Dodatkowo krzyk i płacz musi rozpoczynać się i kończyć bez uchwytnej przyczyny. Istotne w diagnozie jest także to, że dziecko musi prawidło się rozwijać, mieć właściwy przyrost ciała oraz nie mieć innych objawów towarzyszących np. gorączki.

Na kolkę pomogą…

...czułość

Atak kolki niemowlęcej zwykle rozpoczyna się zaczerwienieniem, podkurczeniem nóżek, po chwili dołącza nagły płacz i prężenie się oraz sztywnienie ciałka. Taka sytuacja jest trudna zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Ono cierpi, rodzice się martwią i… coraz bardziej denerwują. Tymczasem psychologowie i lekarze twierdzą, że opiekunowie powinni właśnie wtedy obdarzyć je wyjątkową czułością. Pomocne będzie m.in. tulenie dziecka, noszenie go w chuście, bujanie.

Warto pamiętać, aby w tym czasie zapewnić dziecku spokój, dlatego najlepiej przejść z niemowlakiem do pomieszczenia, w którym jest łagodne światło i delikatne dźwięki (np. biały szum).

Troskliwe i cierpliwe zajmowanie się dzieckiem podczas kolki niemowlęcej może także obejmować masaż całego ciałka oraz stosowanie ciepłych okładów na brzuszek (należy pamiętać, by robić to z rozwagą, tak by nie poparzyć delikatnej skóry maluszka).

...spokój

Kolka niemowlęca według badań występuje u 10-40% maluchów2. Ze względu na niepokojące rodziców objawy istotne jest, by wiedzieli o niej jak najwięcej. Kolka, mimo że jest znaną od wielu lat dolegliwością, nie ma jasno określonej przyczyny. Warto jednak pamiętać, że zdiagnozowana przez specjalistę kolka niemowlęca nie jest objawem innych, poważnych chorób i co ważne, że ataki kolki nawet jeśli bywają intensywne, mijają samoistnie około 4-5 miesiąca życia.

W utrzymaniu spokoju pomocne może okazać się powtarzanie sobie, że maluch jest zdrowy, a to, czego doświadcza, jest normalne i powszechne. W trudnych chwilach niezwykle istotne jest też znalezienie czasu na odpoczynek i złapanie dystansu. Zdając sobie sprawę, jak męczący jest okres kolek u niemowlęcia, który nierzadko prowadzi do skrajnego wyczerpania, zachęcamy do podziału obowiązków, a także korzystania ze wsparcia bliskich, którzy mogą pomóc w opiece nad dzieckiem.

...zimna krew

Regularne kolki u maluszka mogą przyprawić o zawroty głowy… Jednak można zachować zimną krew. Jak to możliwe? Kluczowy jest konkretny plan działania.

Na początku pamiętaj o sposobach na uspokojenie malucha, które opisaliśmy we fragmencie tego materiału (akapit o czułości). Należy mieć na uwadze także to, by w trakcie karmienia prawidłowo przystawiać malucha do piersi. Jeśli brodawka nie jest szczelnie objęta ustami, to bokiem maluszkowi może bokiem wpadać powietrze, co może zwiększać ryzyko kolki. Taka sytuacja może mieć miejsce również podczas karmienia niemowlęcia butelką, dlatego rodzice powinni uważać, by dziecko „nie najadło się powietrza”.

Jeśli powyższe metody nie poskutkują, głowa do góry! Można znaleźć odpowiednie rozwiązanie w aptece. Wystarczy zapytać farmaceuty o bezpieczny i skuteczny produkt na kolką. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by wybrany środek zawierał rumianek, koper włoski, simetikon lub dimetikon (są to związki, które odpowiadają za łatwiejsze odprowadzanie pęcherzyków gazu z jelit). Przy tym zawsze należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty oraz z informacjami zawartymi w ulotce.