MamoToJa.pl

Twoje dziecko
uwielbia odkrywać świat
za pomocą zabawek?

Razem z rodzicami testujemy 100 zestawów klocków LEGO® DUPLO®
i zmieniamy zabawę w niezwykłą przygodę!

Klocki przetestują także
2 blogerki.

Weź udział

Na niby, ale całkiem serio, czyli jak bawią się dzieci

Wydaje Ci się, że dziecko cały czas bawi się tak samo? Nic bardziej mylnego! Rodzaje zabaw dziecka są ściśle powiązane ze stadiami rozwoju malucha. Na czym polegają?

Sposób, w jaki bawi się dziecko, nie jest przypadkowy. Tak naprawdę wszystko zależy od wieku oraz stadium rozwoju, w jakim dziecko się znajduje. Jean Piaget, szwajcarski psycholog rozwojowy, wyróżnił 4 takie stadia, którym przyporządkował różne rodzaje zabaw. Na czym polegają? Poznaj 3 pierwsze stadia, które dotyczą maluchów w wieku od urodzenia do 7. roku życia i dowiedz się, jak bawią się wtedy brzdące. To pozwoli Ci jeszcze lepiej dobrać aktywności dla Twojego dziecka i stymulować jego rozwój.

Zabawa doskonaląca

Zabawa doskonaląca jest charakterystyczna dla sensoryczno- motorycznego stadium rozwoju wg klasyfikacji Piageta i występuje u dzieci do ok. 2 r.ż. Na czym polega? Jak sama nazwa wskazuje – na doskonaleniu ruchów oraz wykorzystywaniu zmysłów do odkrywania świata. Wtedy właśnie maluch bawi się dotykając przedmioty, oglądając je, smakując czy wąchając, uczy się je chwytać, przekładać z rączki do rączki i manipulować nimi. W tym okresie najlepiej podsuwać maluchowi zabawki, które będą stymulować jego wszystkie zmysły, np. grzechotki, maskotki, książeczki dla niemowląt, które mają różne faktury, szeleszczące elementy czy doczepione gryzaczki, a także duże, dostosowane do rączki dziecka klocki.

Zabawa symboliczna

Ten rodzaj zabawy jest charakterystyczny dla dzieci między 2. a 7. rokiem życia, kiedy dziecko znajduje się w przedoperacyjnym stadium rozwoju. To chyba jeden z okresów, kiedy maluchy wykazują się największą kreatywnością i dają upust swojej wyobraźni. W tym czasie dziecko często wykorzystuje przedmioty niezgodnie z ich pierwotną funkcją i nadaje im nowe znaczenie. W ten właśnie sposób patyk w rękach malucha staje się różdżką, krzesło zamienia się w kucyka, a prześcieradło staje się piękną, balową suknią. Ciągle też następuje doskonalenie umiejętności zdobytych w poprzednim stadium, a jednocześnie przygotowywanie się do przejścia do kolejnego etapu. Dlatego właśnie ten okres warto dobrze wykorzystać i podsuwać maluchowi takie zabawki, które będą prowokować go do wykonywania coraz bardziej skomplikowanych operacji myślowych, a tym samym – do rozwoju poznawczego. W tej roli doskonale sprawdzą się klocki LEGO DUPLO.

Zabawa w role

W literaturze naukowej przyjmuje się, że ten sposób zabawy jest charakterystyczny dla dzieci po 7. roku życia i właściwy operacyjnemu stadium rozwoju, jednak zabawy, które wspomagają wcielanie się w role, warto proponować maluchowi znacznie wcześniej. Co dają takie zabawy? Przede wszystkim uczą tego, że każdy z nas jest odrębną jednostką, która ma swoje cechy charakterystyczne, własne poglądy i upodobania, w społeczeństwie odgrywa inną rolę. To pozwoli dziecku zrozumieć, że każdy z nas ma swoje zadania, które musi spełnić, np. rodzice chodzą do pracy, a przedszkolak musi chodzić do przedszkola. Doskonałym pretekstem do zabawy w role są figurki LEGO DUPLO, które znajdziesz w zestawach klocków.

Porady kreatywnej zabawy

Mój dzień
Zestaw LEGO DUPLO „Na targu” pozwala zbudować doskonale znane otoczenie i odgrywać w nim realistyczne scenki z udziałem nowoczesnych figurek DUPLO. Zabierz maluchy na wycieczkę na targ, gdzie poznają różne świeże warzywa i owoce. Gdy przećwiczą kupowanie produktów na straganie za pomocą trzech figurek DUPLO, mogą załadować rodzinny samochód i ruszać w drogę powrotną! Zestaw dużych klocków jest łatwy do zbudowania i pomaga rozwinąć koordynację wzrokowo-ruchową.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

LEGO DUPLO

[10867] Na targu

Zestaw Moje miasto LEGO® DUPLO® pozwala zbudować doskonale znane otoczenie i odgrywać w nim realistyczne scenki z udziałem nowoczesnych figurek DUPLO. Zabierz maluchy na wycieczkę na targ, gdzie poznają różne świeże warzywa i owoce. Gdy przećwiczą kupowanie produktów na straganie za pomocą trzech figurek DUPLO, mogą załadować rodzinny samochód i ruszać w drogę powrotną! Zestaw jest łatwy do zbudowania i pomaga rozwinąć koordynację wzrokowo-ruchową.

Na targu
Strona główna