MamoToJa.pl

Twoje dziecko
uwielbia odkrywać świat
za pomocą zabawek?

Razem z rodzicami testujemy 100 zestawów klocków LEGO® DUPLO®
i zmieniamy zabawę w niezwykłą przygodę!

Klocki przetestują także
2 blogerki.

Weź udział

Sprawne rączki, czyli 5 zabaw rozwijających małą motorykę

Wspieranie rozwoju małej motoryki przez zabawę? To możliwe! Oto 5 zabaw,
które nie tylko przyniosą radość dziecku i Tobie,
lecz także sprawią, że rączki malucha będą coraz sprawniejsze.

Sznurowanie bucików, trzymanie kredki i dokładne kolorowanie, samodzielne jedzenie łyżką i widelcem to czynności, które nam, dorosłym, wydają się banalnie proste, jednak dla malucha na początku są nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Bo wymagają dużej precyzji i dobrej koordynacji ręka–oko. Jak pomóc dziecku wytrenować umiejętności niezbędne do wykonywania tego typu czynności? Najlepiej przez zabawę!

5 zabaw rozwijających małą motorykę (dla dzieci w wieku 2–5 lat)

1. Robienie biżuterii.

Będziesz potrzebowała koralików oraz sznureczka lub cienkiej wstążeczki. Pamiętaj, że koraliki powinny być naprawdę duże (mniej więcej wielkości piłeczki do ping-ponga), by dziecko ich nie połknęło oraz by poradziło sobie z nawlekaniem ich na sznurek. Jeśli nie masz koralików, możesz wykorzystać surowy makaron typu penne (tzw. rurki) i pofarbować go wcześniej na różne kolory lub kupić już zabarwiony. Nawlekając koraliki, maluch doskonali chwyt pęsetowy oraz precyzję ruchów. A taka własnoręcznie wykonana biżuteria może być pięknym prezentem np. dla babci lub cioci.

2. Malowanie.

Nie ma chyba malucha, który nie lubiłby tworzyć barwnych esów-floresów. Czasem ofiarą twórczości brzdąca pada biała ściana lub meble, ale wystarczy, że zapewnisz dziecku odpowiedni „warsztat malarski”, a unikniesz tego typu niespodzianek. Potrzebny Wam będzie duży brystol oraz różne przybory do malowania – kredki, flamastry, farby, pastele itp. Zacznijcie od malowania przy użyciu… rąk i bezpiecznych, łatwo zmywalnych farb! Twórzcie to, co podpowiada Wam wyobraźnia i nie przejmujcie się brudnym ubraniem (najlepiej załóżcie jakieś stare, zniszczone stroje). Z czasem stopniowo zmniejszaj dziecku obszar do malowania, podsuwając coraz mniejsze arkusze papieru oraz inne narzędzie – pastele, a później kredki ołówkowe, które wymagają większej precyzji. Dzieła małego artysty mogą zawisnąć w waszej prywatnej domowej galerii sztuki.

3. Lepienie.

Plastelina, modelina czy masa solna powinny znaleźć się w domu każdego kilkulatka. Dlaczego? Bo ugniatanie to doskonały trening dla mięśni dłoni, a lepienie określonych kształtów rozwija precyzję ruchów. Możecie zacząć od prostych figur geometrycznych (kula, walec, stożek), a potem przejść do trudniejszych „rzeźb” i stworzyć całe plastelinowe ZOO lub Wasze podobizny!

4. Zabawa klockami.

Brzmi banalnie? Może i tak, ale za to jest bardzo skuteczne! Zacznijcie od układania prostych konstrukcji, takich jak np. wieża. Gdy maluch opanuje tę umiejętność, możecie zrobić konkurs, kto najszybciej zbuduje wieżę z 10 klocków lub czyja wieża będzie najwyższa. Zobaczysz, że brzdąc szybko puści wodze fantazji i zacznie budować coraz trudniejsze i bardziej wymyślne konstrukcje. Z zestawami klocków LEGO DUPLO maluch może nie tylko ćwiczyć małe rączki i budować mikroświaty, lecz także zdobywać wiedzę na temat otaczającej go rzeczywistości.

5. Pacynkowy teatrzyk.

Pacynka to zabawka, która świetnie ćwiczy ruchy palców. Najpierw sama zrób dla dziecka małe przedstawienie, a później zachęć je, by wzięło w nim udział razem z Tobą. Zbudujcie scenę (np. z kartonu) i wybierzcie „aktorów” (czyli Wasze pacynki) i zagrajcie takie przedstawienie, jakiego nie wdziano jeszcze w żadnym teatrze!

Porady kreatywnej zabawy

Uniwersalny pojemnik
Czy kredki toczą się po biurku w różne strony? Zbuduj na nie pojemnik z klocków LEGO DUPLO. Kredki będą w jednym miejscu a ty się będziesz dobrze bawić.

Coś dla każdego
Nie musisz budować pojemnika na planie kwadratu, ale na początek taki sposób jest najłatwiejszy. Możesz użyć różnych kolorów – czerwonego dla mamy i niebieskiego dla taty.

Dekoracje są ważne
Po skończeniu kubka należy go ozdobić. Nie musisz korzystać tylko z klocków LEGO DUPLO. Sięgnij po kawałek zszywki, kolorowego papieru czy kokardki: daj dzieciom możliwość wyrażenia siebie.

Kredki i kwiatki
Nie musisz poprzestawać na kredkach. Możesz zbudować wazon lub doniczkę na kwiaty. Po prostu zwiększ wymiary i udekoruj swoją pracę świeżymi kwiatami. Czy lepiej wygląda na stole czy na parapecie? To zależy od ciebie.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

LEGO DUPLO

[10845] Moja pierwsza karuzela

Karuzela zbudowana z dużych klocków LEGO® DUPLO® pozwoli Twojemu dziecku poznać podstawy związków przyczynowo-skutkowych. Dzieciaki będą uczyć się kręcić górną częścią karuzeli i patrzeć, jak obracają się siedzenia zamontowane poniżej na specjalnych kołach zębatych. Ten niezwykły model zawiera trzy figurki DUPLO oraz klocki z rysunkami do dopasowywania, dzięki czemu daje wiele możliwości zabawy i uczenia się.

Moja pierwsza karuzela
Strona główna