MamoToJa.pl

Twoje dziecko
uwielbia odkrywać świat
za pomocą zabawek?

Razem z rodzicami testujemy 100 zestawów klocków LEGO® DUPLO®
i zmieniamy zabawę w niezwykłą przygodę!

Klocki przetestują także
2 blogerki.

Weź udział

5 zabaw wspierających naukę mówienia

Czy wiesz, że nauka mówienia to nie tylko poznawanie przez dziecko nowych wyrazów, lecz także usprawnianie jego aparatu artykulacyjnego? Jak więc wspierać w tym malucha? Najlepiej… bawiąc się z nim!

Twoja pociecha pewnie mówi już kilka prostych słów, jednak sama nauka nowych wyrazów to za mało, by dziecko w przyszłości mówiło ładnie i świetnie radziło sobie z wypowiadaniem nawet tych trudniejszych polskich głosek, takich jak np. r. Dlatego poza poszerzaniem słownictwa dziecka, zadbaj też o ćwiczenia buzi i języka. Proponujemy Ci kilka zabaw, które nie tylko usprawnią aparat mowy malucha, lecz także przyniosą mnóstwo radości Tobie i dziecku!

Gimnastyka dla buzi i języka

1. „Brum, brum”.

Wyobraźcie sobie, że jesteście samochodami i jeździcie po mieście. Zawsze kiedy „ruszacie”, wydawajcie dźwięk podobny do tego, który emitują silniki aut, czyli „brum, brum”. Akcentujcie i przedłużajcie głoskę „r” przez wprowadzenie języka w lekkie drżenie. Do zabawy możecie wykorzystać także zbudowane własnoręcznie samochodziki z klocków Lego Duplo. To także doskonała okazja, by nauczyć malucha podstaw bezpiecznego poruszania się po drodze.

2. „Mniam, mniam”.

Pokażcie, jak bardzo smakował Wam obiad! Najpierw wprawcie wargi w lekkie drżenie, wypowiadając bardzo długo głoskę „m”. Po chwili otwórzcie usta i wypowiedzcie cały wyraz „mniam”, po czym znów zamknijcie lekko usta i wpraw wargi w drżenie, długo artykułując ostatnią głoskę „m”. Następnie wysuńcie język i zataczajcie nim koliste ruchy tak, jakbyście chcieli dokładnie oblizać buzię. Starajcie się dotknąć językiem nosa, obu policzków i brody.

3. „Śmieszne miny”.

Zróbcie konkurs na najśmieszniejszą minę. W tek konkurencji wszystkie chwyty są dozwolone – wystawianie języka, wykrzywianie warg i co tylko przyjdzie Wam do głowy.

4. „Rybka”.

Zamieńcie się na chwilę w rybki i naśladujcie ruch ich pyszczków. Jak? To proste: wysuwajcie wargi do przodu i rozszerzajcie na końcu.

5. Echo.

Wyobraźcie sobie, że jesteście w lesie, gdzie mieszka Echo, którym jest Twoja pociecha. Wypowiadaj poszczególne samogłoski w dowolnej konfiguracji, a zadaniem dziecka jest dokładne ich powtórzenie.

Porady kreatywnej zabawy

Zestaw LEGO DUPLO „Przygody na farmie” nie tylko pozwoli dziecku przekonać się, jak wygląda życie na wsi, lecz także podsunie więcej inspiracji do wspierania nauki mówienia. W zestawie znajdziesz m.in. figurki krówki, koguta i owcy, które wspaniale nadają się do zabaw usprawniających aparat artykulacyjny. Możecie na przykład zamienić się na chwilę w krówkę, która je trawę na pastwisku. Przeżuwajcie ją powoli i dokładnie, wykonując obszerne ruchy całą żuchwą. Bawiąc się owcą i kogutem, wydawajcie takie dźwięki jak one. Możecie też naśladować dźwięki wydawane przez inne zwierzęta np. końskie podkowy uderzające o bruk. Klaskaj językiem, jednocześnie otwierając usta i składając je w dziubek, tak aby uzyskać dźwięk podobny do uderzeń końskich podków. Ćwiczenie najpierw wykonujcie wolno, a potem coraz szybciej, przechodząc w galop.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

LEGO DUPLO

[10869] Przygody na farmie

Zestaw Moje miasto LEGO® DUPLO® pozwala zbudować doskonale znane otoczenie i odgrywać w nim realistyczne scenki z udziałem nowoczesnych figurek DUPLO. Odwiedź wspaniałą farmę ze swoim maluchem i pomóż mu nakarmić wszystkie przyjacielskie zwierzątka. Mali rolnicy z radością pociągną za sznurek, by poruszać dzwonkiem, a potem pójdą pobawić się na zjeżdżalni. Połóż wszystkie zwierzątka spać w stodole i wejdź do domku, by spróbować gofrów na kolację! Zestaw zawiera trzy figurki DUPLO oraz pięć figurek zwierząt.

Przygody na farmie
Strona główna