MamoToJa.pl

Twoje dziecko
uwielbia odkrywać świat
za pomocą zabawek?

Razem z rodzicami testujemy 100 zestawów klocków LEGO® DUPLO®
i zmieniamy zabawę w niezwykłą przygodę!

Klocki przetestują także
2 blogerki.

Weź udział

Zabawy z wchodzeniem w role – co dają dziecku?

To doskonały sposób nie tylko na poznawanie otaczającego świata, lecz także na socjalizację i naukę funkcjonowania w społeczeństwie.

„Ja będę lekarzem, a Ty pacjentem”, „Ja będę sprzedawać, a Ty przychodzisz po zakupy” – tak zazwyczaj zaczynają się zabawy z wchodzeniem w role. Na początku dzieci dzielą się rolami i ustalają, kto wciela się w jaką postać, a następnie starają się, jak najwierniej odwzorować ich zachowanie. Dla maluchów taka zabawa jest świetną rozrywką, bo mogą przez chwilę „poudawać” dorosłych, co więcej – ma także aspekt edukacyjny i socjalizujący. Nie wierzysz? Udowadniamy!

Co daje dziecku zabawa z wchodzeniem w role?

1. Uczy funkcjonowania w społeczeństwie. Dziecko, już od pierwszych chwil życia, jest członkiem społeczeństwa i choć na początku cały jego społeczny świat to bliscy – mama, tata, dziadkowie, rodzeństwo, to przyjdzie przecież taka chwila, gdy maluch podrośnie i będzie stawiał pierwsze kroki w innych grupach społecznych – wśród rówieśników, kolegów z przedszkola, a później szkoły. Do tego, by dobrze odnaleźć się w grupie, trzeba wiedzieć, jakie reguły w niej panują. Tego właśnie brzdąc może nauczyć się podczas zabawy z wchodzeniem w role. To także doskonała okazja, by przećwiczyć z dzieckiem różne „trudne” sytuacje, takie jak umiejętność poradzenia sobie w konflikcie z rówieśnikami lub gdy maluch zgubi się na ulicy.

2. Pozwala lepiej zrozumieć innych ludzi i… samego siebie. Wcielenie się w inną postać wcale nie jest takie proste. Trzeba przecież zrozumieć jej uczucia, potrzeby, obowiązki i postarać się odwzorować jej sposób myślenia. Dzięki zabawom z wchodzeniem w role dziecko ma szansę przećwiczyć takie umiejętności, a tym samym lepiej zrozumieć ludzi, z którymi na co dzień żyje. Co więcej, pozwala to także poznać lepiej samego siebie i zbudować w dziecku przekonanie, że jest ono odrębną jednostką. Wcielając się w kogoś innego, maluch wyraźniej widzi przecież różnice i podobieństwa między sobą a innymi osobami. Ma też okazję, by przekonać się, co tak naprawdę lubi robić, a co nie sprawia mu przyjemności. Dzięki zestawowi „Miasteczko” LEGO® DUPLO® Twoja pociecha może na chwilę stać się mechanikiem, sprzedawcą w sklepie czy lekarzem. Może któryś z tych zawodów tak bardzo przypadnie mu do gustu, że w przyszłości właśnie w tę stronę skieruje swoje zawodowe kroki?

3. Pomaga poznać otaczający świat. Co trzeba zrobić, by naprawić samochód? Po co doktorowi stetoskop? I skąd co rano w sklepie bierze się świeże pieczywo? Odpowiedzi na podobne pytanie, choć dla nas, dorosłych, oczywiste, dla malucha mogą być fascynującą zagadką. Możesz pomóc mu ją rozwikłać właśnie poprzez zabawę w role i odgrywanie poszczególnych zawodów.

4. Pomaga oswoić lęk. Gdy idziesz z dzieckiem na zakupy, maluch wstydzi się sprzedawcy, a już za żadne skarby sam nie chce poprosić go o swoje ulubione słodycze? A może każda wizyta u lekarza to dla brzdąca ogromny stres? Jeśli tak, z pomocą może przyjść Wam właśnie zabawa z odgrywaniem ról. Jeśli trudne i stresujące dla dziecka sytuacje przećwiczycie wcześniej kilkakrotnie w bezpiecznym dla dziecka otoczeniu i trochę „na niby”, gdy dojdzie do nich w rzeczywistości, Twoja pociecha będzie czuła się znacznie spokojniej i pewniej.

5. Kształtuje pewność siebie. Podczas zabawy z podziałem na role dziecko zdobywa nowe umiejętności, dzięki czemu staje się pewniejsze siebie. Już kilkuletni maluch może sam zrobić drobne zakupy (oczywiście zawsze pod Twoim czujnym okiem), a scenkę w sklepie możecie odegrać, bawiąc się zestawem „Miasteczko” LEGO® DUPLO®. Wytłumacz dziecku, co trzeba powiedzieć, by ekspedientka podała odpowiedni towar oraz to że następnie trzeba zapłacić, przeliczyć resztę (to doskonały sposób na naukę liczenia!) i podziękować. Gdy maluch, opanuje już tę sztukę, wybierzcie się na prawdziwe zakupy i ustalcie, że dziecko samo kupuje „swoje” sprawunki, czyli np. słodycze czy ulubiony serek.

Porady kreatywnej zabawy

Moje miasto
Zestaw „Miasteczko” LEGO® DUPLO® sprawdzi się idealnie przy zabawie z wchodzeniem w role. Zbuduj razem z dzieckiem miasto podobne do tego, w którym mieszkacie. Następnie spróbujcie odnaleźć wśród figurek mieszkańców Waszego miasta – jak nazywa się Wasz pan doktor, do którego chodzicie na bilanse, a jak sprzedawca w sklepie, gdzie co dzień robicie zakupy? Wcielcie się w poszczególne role i spróbujcie odegrać scenki z Waszych codziennych spotkań z tymi osobami. Taka zabawa to też doskonała okazja, by opowiedzieć dziecku o tym, czym charakteryzują się różne zawody, jakie obowiązki mają osoby, które je wykonują. Kto wie, może Twoja pociecha, zainspirowana taką zabawą, w przyszłości wybierze jedną z tych profesji?

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

LEGO DUPLO

[10836] Miasteczko

Zestaw Moje miasto LEGO® DUPLO® pozwala zbudować doskonale znane otoczenie i odgrywać w nim realistyczne scenki z udziałem figurek DUPLO. Miasteczko to fascynujące miejsce dla malucha. Jest tam tyle do zobaczenia i zrobienia! Zakręć kołami zębatymi, by pomóc mechanikowi obrócić samochód, a później wybierz się na zakupy do piekarni i sklepu warzywnego. W zestawie pięć figurek DUPLO.

Miasteczko
Strona główna