MamoToJa.pl

Twoje dziecko
uwielbia odkrywać świat
za pomocą zabawek?

Razem z rodzicami testujemy 100 zestawów klocków LEGO® DUPLO®
i zmieniamy zabawę w niezwykłą przygodę!

Klocki przetestują także
2 blogerki.

Weź udział

Jak mówić do dziecka, by Cię słuchało?

To odwieczne pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. My znamy na nie odpowiedź!

Jak mówić do dziecka?

1. Spokojnie i cierpliwie. Lubisz, kiedy ktoś na Ciebie krzyczy? Na pewno nie. Twoje dziecko też tego nie cierpi, tym bardziej że w większości sytuacji ono wcale nie widzi powodu, żebyś krzyczała. Spieszycie się do przedszkola, a maluch nie założył jeszcze butów, więc wrzeszczysz, by się nie guzdrał? To wcale nie sprawi, że dziecko ubierze się szybciej. Przeciwnie – negatywne emocje udzielą się też jemu, nieprzyjemna atmosfera sprawi, że wszystko będzie trwać jeszcze dłużej. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i spokojnie wydawaj polecenia, nawet jeśli będziesz musiała powtórzyć je kilka razy.

2. Jasno i zwięźle. Pamiętaj, że dziecko nie ma jeszcze tak dobrze rozwiniętych procesów myślowych, a czas w jego rozumieniu biegnie zupełnie inaczej niż dla nas, dorosłych. Nie przekazuj więc długich i skomplikowanych komunikatów w stylu: „Teraz umyj zęby, potem załóż piżamkę, a gdy przyjdę do Ciebie za 5 minut poczytać Ci bajkę, chcę, byś leżał już w łóżku”. To zdanie jest za długie, zbyt złożone i skomplikowane dla kilkulatka. Rozbij je na kilka krótszych, w których przekażesz pojedyncze polecenia: „Teraz umyjemy ząbki”, „Teraz przebierzemy się w piżamkę” itd.

3. Precyzyjnie. Niektóre sformułowania mogą dla dziecka znaczyć coś zupełnie innego. Gdy po skończonej zabawie powiesz do malucha: „Posprzątaj, proszę, klocki”, on może je zgarnąć w kąt pokoju i tak zostawić. Gdy to zobaczysz, na pewno zezłościsz się, że maluch nie wykonał Twojego polecenia, tymczasem dla brzdąca to właśnie jest posprzątanie zabawek – przesunięcie ich w inne miejsce niż wcześniej. Dlatego ujmij to precyzyjnie i powiedz: „Zbierz klocki i włóż je do tego niebieskiego worka”. Takie polecenie będzie dla kilkulatka absolutnie jasne.

4. Na miarę możliwości dziecka. Dziecko ma znacznie mniej zasobne słownictwo, zwłaszcza w zakresie pojęć abstrakcyjnych takich jak dobro, zło, grzeczny, niegrzeczny. Kiedy mówisz do malucha: „Bądź grzeczny”, on tak naprawdę niewiele z tego rozumie, bo co to tak naprawdę znaczy „być grzecznym”? W każdej sytuacji pewnie trochę coś innego. Dlatego mów dziecku, jakich konkretnie zachowań od niego oczekujesz, np. „Chciałabym, żebyś siedział teraz spokojnie i się nie wiercił” lub „Chciałabym, abyś nie zabierał zabawek innym dzieciom”.

5. Konsekwentnie. Jeśli prosisz o coś swoją pociechę, nie wycofuj się z tego po pięciu minutach. Kiedy powiedziałaś: „Wyłącz bajkę, bo pora spać”, po usilnych prośbach dziecka nie zmieniaj swojej decyzji, bo w ten sposób uczysz malucha, że Twoje słowa można bagatelizować. Jeśli wydajesz jakieś polecenie, egzekwuj wykonanie go.

Porady kreatywnej zabawy

Mówimy i słuchamy
Wspólna zabawa zestawem klocków LEGO DUPLO „Stajnia z kucykami” to doskonała okazja, by przećwiczyć sposób komunikacji ze swoją pociechą, dlatego tym razem to ćwiczenie będzie bardziej dla Ciebie niż dla dziecka. Wybierzcie się wspólnie z dzieckiem za miasto, do położonej w lesie stajni z kucykami. Podczas zabawy staraj się ćwiczyć wydawanie jasnych, prostych i precyzyjnych komunikatów do dziecka, np.: „Nalej wodę do wiaderka i daj pić konikom”, „Pogłaszcz i uczesz, proszę, zwierzątka”. Uważnie obserwuj reakcje dziecka i w razie potrzeby modyfikuj swoje wypowiedzi. A potem… zamieńcie się rolami! Pozwól dziecku przez chwilę „być mamą” i sama sprawdź, jak to jest wcielić się w role dziecka i czy wykonywanie poleceń innych zawsze jest takie łatwe, jak czasem nam się wydaje.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

LEGO DUPLO

[10868] Stajnia z kucykami

Zestaw Moje miasto LEGO® DUPLO® pozwala zbudować doskonale znane otoczenie i odgrywać w nim realistyczne scenki z udziałem nowoczesnych figurek DUPLO. Przedszkolakom spodoba się zabawa w opiekowanie się kucykami w stajni: czesanie ich szczotką i karmienie ich sianem z paśnika. Stajnię łatwo zbudować i przebudowywać, co pozwala na niezliczone godziny zabawy w odgrywanie ról dla młodych miłośników koni. Zestaw zawiera dwie figurki DUPLO oraz dwie figurki kucyków.

Stajnia z kucykami
Strona główna