MamoToJa.pl

Twoje dziecko
uwielbia odkrywać świat
za pomocą zabawek?

Razem z rodzicami testujemy 100 zestawów klocków LEGO® DUPLO®
i zmieniamy zabawę w niezwykłą przygodę!

Klocki przetestują także
2 blogerki.

Weź udział

Jak nauczyć dziecko konstruktywnie wyrażać swoje emocje?

Z wyrażaniem pozytywnych emocji zazwyczaj problemu nie mamy ani my, dorośli, ani nasze pociechy. Jak jednak poradzić sobie z tymi negatywnymi, zwłaszcza u dziecka, które nie do końca jeszcze samo potrafi zidentyfikować, co czuje?

Gniew, smutek, rozczarowanie czy złość to emocje tak samo jak radość czy zadowolenie, jednak znacznie trudniej sobie z nimi poradzić. Choć pewnie bardzo byśmy chcieli, to niestety nie uda nam się wyeliminować ich całkowicie ani z naszego życia, ani z życia naszych dzieci, możemy jednak nauczyć maluchy, jak wyrażać je w konstruktywny sposób.

Jak oswoić emocje?

1. Rozmawiaj z dzieckiem. Pierwszym krokiem do tego, by konstruktywnie wyrazić swoje emocje, jest rozpoznanie, co tak naprawdę czujemy. Dla kilkulatka może być to nie lada wyzwanie, bo maluch czasem nie zna nawet jeszcze słowa, by nazwać to, co czuje. Dlatego rozmawiaj z dzieckiem o jego wewnętrznych przeżyciach i zachęcaj, by o nich opowiadało za pomocą takich słów, jakie zna. Jeśli widzisz, że maluch ma problem z nazwaniem jakiejś emocji, możesz mu pomóc, pytając: „A kiedy ostatnio tak się czułeś?”. Jeśli maluch opisze sytuację, w której odczuwało podobne emocje, będziesz mogła podpowiedzieć mu właściwe słowo.

2. Nie ukrywaj swoich emocji. Mów przy dziecku o tym, co czujesz i nazywaj te stany, np. „Jestem szczęśliwa, ponieważ…”; „Jestem zła, bo…”. Dzięki temu maluch nauczy się, że o emocjach trzeba rozmawiać i nie należy się ich wstydzić.

3. Daj dziecku prawo do wyrażania emocji. Nie oczekuj, że Twoja pociecha będzie zawsze grzeczna, miła i uśmiechnięta. Dziecko to mały człowiek i jak każdy ma prawo do odczuwania różnych emocji – czasem może być smutne, złe czy rozczarowane i nie ma w tym nic złego. Nie mów więc nigdy zdań typu: „Dziewczynki nie powinny się tak złościć” albo „Chłopcy nie płaczą i się nie smucą”. Takie komunikaty mogą spowodować, że dziecko zacznie wszystkie emocje kumulować w sobie, a to nie jest korzystne dla zdrowia psychicznego.

4. Wyjaśnij, że nasze zachowanie może skrzywdzić innych. Wytłumacz dziecku, że ma prawo do każdej emocji, ale sposób jej wyrażenia powinien być taki, by nie krzywdził innych. Nawet jeśli jesteśmy na kogoś rozgniewani, nie możemy tej osoby uderzyć czy obrzucić obelgami, bo to mogłoby ją zranić, a ponadto nie najlepiej świadczyłoby o naszym wychowaniu. Możecie wspólnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób dać upust różnym emocjom (np. kopiąc piłkę czy rysując to, co nas zdenerwowało), a także spróbować stworzyć listę zachowań zakazanych (np. bicie, kopanie innych, krzyczenie czy obrażanie kogoś).

5. Daj dobry przykład. Pamiętaj, że dla dziecka jesteś pierwszym i najważniejszym wzorem wszystkich zachowań, dlatego zwróć uwagę na to, w jaki sposób sama wyrażasz emocje. Jeśli będąc zła na swoją pociechę, krzyczysz, rzucasz przedmiotami, szarpiesz dziecko albo obrażasz je, nie licz na to, że maluch będzie potrafił uporać się z podobnymi emocjami w inny sposób.

Porady kreatywnej zabawy

Co czuję?
Aby ułatwić maluchowi poradzenie sobie z emocjami, potencjalnie trudne dla dziecka sytuacje warto wcześniej przećwiczyć. Pomoże Wam w tym zestaw LEGO® DUPLO® „Przyjęcie urodzinowe”. Podczas zabawy z dzieckiem wykorzystaj figurki DUPLO i zainicjuj sytuację, która może wywołać w dziecku różne emocje, np. jedno dziecko zabrało drugiemu balony, dziecko otrzymało od babci prezent urodzinowy, wiewiórka niechcący zniszczyła dzieciom tort. Przy każdej sytuacji zapytaj swoją pociechę: „Jak myślisz, co dziecko może teraz czuć?”, a następnie wspólnie zastanówcie się, jak można zareagować w takiej sytuacji i odegrajcie scenkę. Dzięki takiej zabawie, gdy brzdąc znajdzie się w podobnej sytuacji, będzie wiedział, jak powinien się zachować, by wyrazić swoje emocje, a jednocześnie nie skrzywdzić innych osób.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

LEGO DUPLO

[10832] Przyjęcie urodzinowe

Andrea wysłała zwierzakom wszystkich swoich przyjaciółek zaproszenia na przyjęcie urodzinowe jej królika, Daisy! Pomóż jej udekorować ogród na przyjęcie, a Daisy i ptak Violet pobawią się na huśtawce. Najważniejszym momentem przyjęcia będzie specjalny występ Andrei i Violet na scenie. Pora włożyć czapki urodzinowe i spróbować wielkiego tortu marchewkowego, a potem wręczyć Daisy prezent urodzinowy!

Przyjęcie urodzinowe
Strona główna