MamoToJa.pl

Twoje dziecko
uwielbia odkrywać świat
za pomocą zabawek?

Razem z rodzicami testujemy 100 zestawów klocków LEGO® DUPLO®
i zmieniamy zabawę w niezwykłą przygodę!

Klocki przetestują także
2 blogerki.

Weź udział

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech we współczesnym społeczeństwie, dlatego warto rozwijać ja już od najmłodszych lat. Jak to robić?

Przydaje się zarówno w przedszkolu, jak i szkole, w dorosłym życiu w pracy zawodowej, ale także w codziennych sytuacjach, gdy trzeba wymyślić niestandardowe rozwiązanie jakiegoś problemu. Kreatywność, bo o niej mowa, jest więc bardzo potrzebną cechą w naszym życiu. Dzieci mają jej nieograniczone pokłady, wystarczy wiedzieć, jak je uruchomić.

5 sposobów na pobudzenie kreatywności dziecka

1. Co by było, gdyby… Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby ludzie mieli skrzydła jak ptaki albo woda w kranie była w kolorze różowym? Być może pomyślisz teraz, że to bzdura i nie ma sensu zastanawiać się nad tak abstrakcyjnymi sytuacjami, jednak właśnie takie „gdybanie” doskonale rozwija kreatywność i pomaga wymyślać nieszablonowe rozwiązania. Zadaj dziecku kilka takich na pierwszy rzut oka całkowicie nierealnych pytań i spróbujcie razem wymyślić jak najwięcej hipotetycznych odpowiedzi.

2. Definiowanie. Każde ze znanych nam słów ma swoje znaczenie, jednak nie wszystkie łatwo zdefiniować. Nietrudno bowiem wyjaśnić, co znaczy słowo „pies” czy „kot”, ale zdefiniowanie takich pojęć jak „miłość”, „przyjaźń” czy „szczęście” może już być trudniejszym zadaniem również dla nas, dorosłych. Mimo to spróbujcie się go podjąć i własnymi słowami ułożyć definicje takich pojęć. Będziesz zaskoczona, jak kreatywne jest Twoje dziecko.

3. Kreatywne konstruowanie. Tworzenie to kwintesencja kreatywności. Weźcie więc duży zestaw klocków i spróbujcie wybudować z nich, co tylko Wam się zamarzy, a następnie postarajcie się nazwać swoje obiekty lub postacie, wymyślić, kim są, co robią lub do czego służą.

4. Zabawa w detektywa. Dla dziecka wszystko jest niezwykle ciekawe, a cały świat zachęca do tego, by go odkryć – wystarczy tylko, że to wykorzystasz! Jesteście na spacerze i znaleźliście ptasie piórko? Spróbujcie zastanowić się, jaki ptak je zgubił i wymyślić historię, która wyjaśni to zdarzenie. Może tak bardzo spieszył się do swoich dzieci, które czekają na niego w gnieździe, a może po prostu był tak roztargniony, że zapomniał zabrać ze sobą piórka? Takie snucie niesamowitych historii to doskonały trening kreatywności.

5. Twórczość na co dzień. Wydaje Ci się, że na twórcze działanie potrzeba mnóstwo czasu oraz specjalnych, kosztownych akcesoriów? Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę każda codzienna czynność może mieć w sobie element twórczości – wystarczy podejść do niej kreatywnie. Robicie kanapki? Zamiast po prostu położyć na pieczywie zwykły plasterek sera i pomidora, wytnijcie z niego oraz warzyw różne kształty i wyczarujcie na kanapce lwa, tygrysa, kwiatek albo jeszcze coś innego. Wybieracie ubranie do przedszkola na następny dzień? Odejdźcie od sztampowych rozwiązań i pobawcie się modą. Poprzymierzajcie różne warianty i zestawienia i stwórzcie własną niepowtarzalną stylizację. Widzisz, jakie to proste?

Porady kreatywnej zabawy

„Planeta zwierząt”
Poproś dziecko, aby przy pomocy klocków LEGO DUPLO zbudowało ulubione zwierzątko i nie pokazywało go nikomu. Następnie ty zasłaniasz oczy, a dziecko prosisz o opisywanie, o jakie zwierzę chodzi, bez wspominania o jego nazwie. Twoim zadaniem jest odgadnięcie, o jakie zwierzę chodzi. Następnie zamieńcie się rolami.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

LEGO DUPLO

[10863] Pociąg ze zwierzątkami

W zestawie Pociąg ze zwierzątkami na maluchy czeka mnóstwo atrakcji! Pomóż im posortować klocki według kolorów i porozmawiaj z nimi o budowanych zwierzątkach: słoniu ze zjeżdżalnią zamiast trąby, krokodylu z ruchomą szczęką, lwie z otwieraną paszczą, żyrafie ze zginaną szyją i białym ptaszku. Kolorowe i duże klocki LEGO® DUPLO® są projektowane tak, by były interesujące i bezpieczne dla małych rączek. Można je też schować do poręcznego pudełka.

Pociąg ze zwierzątkami
Strona główna