MamoToJa.pl

Spokojne niemowlę to szczęśliwe dziecko...
i spokojna mama!

Jeśli chcesz, żeby twój maluszek radośnie poznawał świat, poznaj przyczyny jego niepokoju. Dowiedz się, czy płacz twojego dziecka wynika z kłopotów z brzuszkiem, a jeśli tak – poznaj skuteczne i szybkie sposoby na kolkę, wzdęcia i inne problemy.

Szkoda czasu na łzy!

Zalety leżenia na brzuszku

Nie każde dziecko od początku akceptuje pozycję leżenia na brzuchu. Dlatego, aby maluch nauczył się przebywania w nowej pozycji, a przede wszystkim polubił ją, trzeba go odpowiednio przygotować. To ważne, ponieważ leżenie na brzuszku niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to niezbędny element rozwoju dziecka w pierwszym roku życia.

Leżenie na brzuszku jest bardzo ważne dla rozwoju niemowlęcia, gdyż w tej pozycji dziecko może rozwijać koordynację wzrokowo- ruchową oraz umiejętności motoryczne. To właśnie dzięki tej pozycji maluch będzie mógł poznawać otaczającą go przestrzeń, kiedy już zacznie raczkować.

Wspomaga rozwój dziecka

Przez pierwsze 3 miesiące życia niemowlę, leżąc na brzuszku uczy się podpierać na swoich rękach i unosić główkę, aby móc obserwować otoczenie. W ten sposób maluch uczy się obserwować swoje ciało i poznaje to, co znajduje się wokół niego. Leżenie na brzuszku pozwala trenować mięśnie karku, szyi oraz grzbietu, co jest szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia. Pozycja ta wpływa również korzystnie na rozwój stawów biodrowych.

Wspiera raczkowanie

W kolejnych miesiącach życia maluch nauczy się prostowania łokci oraz podpierania się na wyprostowanych rękach. Począwszy od 6 miesiąca dzieci przygotowują się do pełzania, potem zaczynają podciągać nóżki pod brzuszek aż w końcu uzyskują pozycję czworaczą i ruszają w świat na czterech kończynach. W między czasie dziecko zaczyna siadać, najczęściej z pozycji czworaczej. Widać więc, że uzyskanie poszczególnych umiejętności w rezultacie prowadzących do pozycji spionizowanej odbywa się z leżenia na brzuszku.

Wzmacnia mięśnie

Leżenie na brzuszku wzmacnia mięśnie grzbietu, które przygotowują malca do przyjęcia postawy siedzącej, a potem stojącej. Przy okazji wspomaga też mięśnie brzuszka, pracę płuc i serca. Dwumiesięczny maluch, leżąc w tej pozycji, coraz dłużej potrafi utrzymywać uniesioną głowę. Opiera się wtedy na podłożonych i zgiętych w łokciach przedramionach. Podnosząc główkę, intensywnie ćwiczy - uczy się jej ustawienia w przestrzeni, napina okolicę ust (co wpływa na rozwój mięśni artykulacyjnych, odpowiadających za prawidłową wymowę), ćwiczy mięśnie klatki piersiowej.

Zapobiega ono kolce

W pierwszych miesiącach życia dzieci często mają problemy z kolkami, spowodowanymi nagromadzeniem się gazów w brzuszku. Leżenie na brzuchu pomaga uporać się z tą bolesną dolegliwością, ponieważ niemowlę wykonuje wtedy pewien rodzaj automasażu, co pozwala na lepszą pracę niewykształconego jeszcze w pełni układu pokarmowego. To właśnie leżenie na brzuchu usprawnia pracę przewodu pokarmowego, ułatwia oddawanie gazów i zmniejsza napięcie bolącego brzuszka.